Rozhovory

Pět otázek pro Nikki Z

Jak pokračují oslavy Měsíce reggae, Pět otázek se zaměřuje na dýdžejky, kterým se daří překonávat nesnáze a přispívat k boření bariér v reggae a dancehallu.

Prostořeká dýdžejka Nikki Z, moderátorka pořadu „Nikki Z Live“, létá po celém světě, aby rozvířila srdce a mysl milovníků dancehallu a reggae. Její první cesta ve skutečnosti vedla k hip-hopu na rádiu Jamz910 v Connecticutu. Právě tam se Nikki Z narodila do rodiny, která byla primárně strukturovaná v jamajském stylu.

Několik let pracovala v amerických rádiích a televizích, než se později její vášeň pro hudbu vyvinula ve zvědavost, která ji přiměla rezervovat si letenku na Jamajku. Tam uplatnila všechno, co se naučila, aby svou značku prosadila v místních rádiích.

Bývalá vojačka americké armády, vlastním jménem Nicole Duhaney, byla vždycky ženou přesvědčenou o svém smyslu. Vizí samozvané reggae kočovnice je udržet svou show na cestách do nejexotičtějších míst a na nejvyšší vrcholy, jako je Machu Picchu v Peru, a přinášet reggae hudbu jako lék všem, kteří ji potřebují.

V současné době je v Kalifornii, kde se připravuje na Cali Vibes Festival (17. – 19. února). Nikki Z tam bude moderovat na The Boom Yard Stage a už teď tam zanechává otisk se svou značkou a reklamním zbožím Reggae Nomadz. Pár minut svého času tento týden věnovala i Pěti otázkám…

  1. Ovlivnila tvoje rozhodnutí seriózně se věnovat dýdžejské kariéře nějaká žena – dýdžejka?

Byla to Sunshine, kvůli které jsem se chtěla stát průkopnicí na tomto poli, jít ven a hrát kdekoliv. Musela jsem ji vidět na Fully Loaded, jedné z těch akcí. Ona byla na pódiu mezi samými muži a já jsem si jen pomyslela: „Ach… je úžasná.“ Nesnažila se být mužem, byla jen DJ Sunshine a mně se to líbilo a říkala jsem si, že to chci zkusit. Už dřív jsem si pohrávala s gramofony, ale takhle jsem o tom nepřemýšlela.

  1. Jak tvůj výcvik v armádě přispěl k tomu, kdo jsi a jak zvládáš svou kariéru?

Co jsem se v armádě naučila, je zůstat soustředěná a dokončit misi. To bylo vždycky hnací silou mého života i mé kariéry. Je dobře, že jsem zůstala odhodlaná, ale jsou chvíle, kdy vidím, že to má i svou stinnou stránku, protože když se soustředíte na jednu věc, existuje možnost, že vám uniknou všechny ostatní, které se dějí kolem. Takže i když používám všechno, co jsem se naučila, snažím se vytvořit rovnováhu, protože ano, můžete zvládnout misi… ale taky se můžete po cestě zastavit a přivonět k růžím.

  1. Co myslíš, že můžeme my, Jamajčané, udělat, abychom zdokonalili a uchovali naši reggae kulturu?

Přestat tlačit blbosti! Je potřeba nějak dekódovat, co se děje. Například na sociálních sítích, na které podle mého názoru většina míst po celém světě nebyla připravená, existuje tolik sdílení o ničem. A tento prostor se stal pro lidi prioritním médiem, aby zůstali ve spojení. Nicméně, stalo se mi, že mě někdo na cestách zastavil a zeptal se na umělkyni, která se střetla v clashi s Quennie na festivalu Sting. Zeptal se ale takovým způsobem, že si nejspíš myslí, že tahle dáma je jedním z významných jamajských talentů… místo aby se vyptával na lidi, jako je Lila Ike, Koffee, Shenseea nebo Shaneil Muir. Dělá mi starosti, čemu jsou lidi vystaveni. Byla bych ráda, kdyby lidé posuzovali naši kulturu podle kvality nahrávek a ne podle toho, co je populární na TikToku. My, jako lidé, musíme napravit to, jak se prezentujeme světu.

  1. Cestovala jsi do Tanzánie, Itálie, Peru. Jmenuj tři země, které bys ráda brzy navštívila a hrála tam v klubech a na festivalech. A pročprávě tam?

 Zvažuju Austrálii, protože byla na mém seznamu věcí, které chci stihnout a zajímám se o jejich domorodou kulturu. Druhá je Ghana. Tu chci vidět předtím, než bude zmatená industrializací. A nakonec Etiopie. Moje máma prý má sestru, kterou jsem nikdy neviděla, ale jsem jí hodně podobná, a ta má v Etiopii syna. Chci se s ním potkat a dozvědět se o ní víc.

  1. Jak bys popsala svůj celkový (módní) styl?

Žádný nemám. Nejlíp oblečená jsem bývala, když ještě žil slavný stylista a módní ikona jménem Dexter Pottinger. Po Dexterovi jsem, myslím, přešla do režimu „je mi to jedno“, pokud to souvisí s mým stylem – jde jen o to, abych se cítila pohodlně.

Nikki Z chats OnStage

The CrossOver with Nikki Z

 

DJ Sunshine

 

DJ Sunshine – Wul Dem Riddim Series Mix

Blanka

je redaktorkou a překladatelkou. V Reggae.cz připravuje především překlady zajímavých zahraničních příspěvků... a Vincentových článků.
Back to top button