Recenze

Uraggan Andrew & The Reggae Otrhodox – I.

Ústečtí Uraggan Andrew na sebe upozornili především protestsongem „Benga přijedou“, který byl v létě 2005 jedním z hlavních symbolů policejní represe při CzechTeku. Nezůstalo však u jediné písně a Afričané ze severních Čech se dočkali studiové nahrávky svého konopím provoněného repertoáru. Je to „I.“.

Uraggan Andrew & The Reggae Otrhodox – I.

Vydáno: 12. 9. 2009
Celkový čas: 37:02
Žánr: reggae

Skladby: Musíš jít, Pěstuj dál, Benga přijedou, Špína, Lidi, Pozor dej, Kořeny, Pašerák, Zakázaná, Afrika, Média, Reggae ráj, Bary navoněný

Vydavatel: Guerilla Records

Ortodoxní marleyovské reggae s houpavými rytmy na pomezí roots reggae a dubu, to je hlavní charakteristika ústeckých lokálních hrdinů Uraggan Andrew & Reggae Ortodox (poznámka redakce: my tomu říkáme Dub Poetry). Na desce „I.“ se objevuje klasický repertoár stojící na netypickém hlasovém projevu dredatého frontmana Ondry Skaláka. Hity „Pěstuj dál“, „Pozor dej“ nebo „Afrika“ v ústeckém regionu již doslova zlidověly a na chuť jim kromě tuzemské reggae scény přicházejí už i posluchači napříč subkulturami.Oslovují je především punkově angažované texty, ve kterých se Uraggan Andrew nebojí polemizovat o lidských právech v Africe, o drogové kriminalitě nebo policejním státě. Image kapely, co má co říct, si Uraggan Andrew dotvářejí i akcemi, na kterých vystupují. Namátkou zmiňme festival Barevná Planeta, protestní akci proti výstavbě golfového hřiště v Klánovicích, Dekomunizaci nebo poslední projekt „V Ústí neonacisty nechceme“.

 

Reggae v Česku

Kořeny českého reggae sahají až do osmdesátých let. V roce 1983 se totiž zformovala dodnes hrající legenda tuzemské scény – Švihadlo. O rok později pak vznikla dnes již neexistující formace Babalet. V posledních letech získávají na popularitě i nahrávky a koncerty kapel Urban Bushman, Confessions nebo Zion Squad. Původní, undergroundové a čistě ortodoxní reggae rozhodně nereprezentují United Flavour, přesto i oni z něj vycházejí. V současnosti je právě fúze reggae s jinými příbuznými žánry stále populárnější. Zmínění United Flavour hrají například mix reggae, r&b a latina, mnohem obvyklejší je ale fúze reggae s dubem (např. Dub-o-Net, Orly w blotie Europy nebo Bug & Dub). Vůbec nejatraktivnější variantou je pak odnož reggae zvaná dancehall. Z reggae získává inspiraci i řada známých tuzemských kapel – HypnotixFast Food Orchestra, Feher Fekete Kerek, Prague Ska ConspiracySkyline nebo Sto Zvířat. V Česku se samozřejmě pořádají i festivaly orientované na reggae subkulturu – Reggae Ethnic Session, Real Beat Festival, Mighty Sounds nebo méně známé Pohodička festival a Reggae Meeting. Doménou posledních let je pak na tuzemské scéně propojení reggae se ska.

Repertoár Uraggan Andrew vynikne především naživo, přesto lze záchvěvy energie postřehnout i na studiové nahrávce. Napomáhají tomu především houpavé melodie, které podkreslují na tuzemské poměry nezvykle syrový zvuk desky. Komu by se přesto zachtělo poslechnout si Uragány živě, má příležitost na řadě koncertů nebo na webové stránce kapely, kde jsou k dispozici koncertní nahrávky zdarma ke stažení.Album „I.“ Uraggan Andrew & The Reggae Otrhodox je multikulturní sbírkou, která dosvědčuje hudební globalizaci. Kvalitní reggae totiž nemusí zákonitě vznikat jen v Karibiku nebo v Africe, ale i v chemické labskoústecké říši.

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button