Video

United Flavour feat. Medial Banana – Candela

Už ani nevím, kdy jsem United Flavour viděl naposled. Popravdě ty jejich sinusoidy mě už poněkud unavujou. Vždycky když jsou blízko vrcholu, nebo dokonce na vrcholu, tak najednou zmizí ze scény – to se cyklicky opakuje už od dob Hermakuti – aby se po nějaké době zase objevili. Nebýt těchto „výpadků“, už dávno mohli být minimálně všeobecně známou evropskou špičkou. Místo toho… no, asi je to takhle baví.

Ale k věci. United Flavour se tedy znovu vynořují ze zapomnění, a to ve společnosti Medial Banana. Je vidět, že Djei i v kapelních pauzách pečlivě sleduje dění na světové i naší scéně, a tak i v novince Candela můžeme zaznamenat moderní „elektronický“ zvuk a ve zpěvu nemalý vliv grime. Spojení pomalejšího tempa hudby s expresivním zpěvem ve mě vyvolává celkem čerstvou vzpomínku na jamajskou Koffee a spolupráce s Medial Banana mi připadá spíš jako „účelově“ spojení, ale kdo by to řešil?

Co se vizuální stránky týká, já samozřejmě vím, že není jednoduchý vymyslet smysluplný a hlavně koukatelný scénář a pak ho ještě zrealizovat. V tomto případě se to ale celkem povedlo  😉

Oceňuju zapojení dancehallových tanečnic i ohňových točičů. Jako bývalému absolventovi povinné vojenské služby už tak moc neoceňuji zapojení ruského Uazu (nebo je to snad jeho rumunská kopie ARO?) – já mám prostě rád jiný offroady 😉 . A ten, asi americký, veterán je tam proč? To jsou ale detaily, které běžného diváka, na kterého je klip primárně zacílen, pravděpodobně vůbec nenapadnou.


Sice si tak nějak nemyslím, že vyhrává ten, kdo vychrlí největší počet slov za nejkratší dobu a tak jsem hodně zvědavej na celé nové album, které má vyjít letos v září u Batelier Records.

Více o singlu si přečtěte v našem článku.

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button