NovinkyZahraniční

Ve svých 62 letech zemřel Brian Travers, saxofonista UB40

Brian Travers @ Uprising Festival 2015

 

Zakládající člen reggae kapely UB40 zemřel obklopen rodinou 22. srpna 2021 ve svém domě v Moseley. Kapela uvedla na svém webu: „S velkým smutkem oznamujeme úmrtí našeho kamaráda, bratra, zakládajícího člena UB40 a hudební legendy, Briana Davida Traverse. Brian zemřel včera večer po dlouhém a hrdinském boji s rakovinou. Naše myšlenky jsou s Brianovou manželkou Lesley, jeho dcerou Lisou a synem Jamiem. Všichni jsme z této zprávy zdrceni a žádáme vás, abyste v tuto chvíli respektovali potřebu rodiny na soukromí.“

Travers založil kapelu se spolužáky a kamarády z Birminghamu v roce 1978. Kapelu pojmenovali po formuláři, na kterém tehdy lidé žádali o podporu v nezaměstnanosti (UB40 = Unemployment benefit 40 £/týden). Jejich první album, které vyšlo 29. 8. 1980 mělo symbolický název Signing off – Odhlášení.

Kapela za více jak 40 let své kariéry vyprodukovala řadu hitů, včetně Red Red Wine nebo (I Can’t Help) Falling in Love With You a prodala více jak 100 milionů alb po celém světě. Měli též  přes 40 skladeb v britském hudebním žebříčku TOP 40 a jsou uznáváni jako jedna z historicky nejúspěšnějších kapel v zemi vůbec.

Poté, co mu po záchvatu v březnu 2019 zjistili dva nádory na mozku, už nevyjel ani na výroční turné pořádané ke 40. narozeninám UB40. Travers s kapelou naposledy vystoupil na koncertě v prosinci 2019 v  domovské Aréně Birmingham.

Travers se aktivně angažoval v nadaci Brain Tumour Charity, která se zaměřuje na boj proti mozkovým nádorům. „Jsme odhodláni bojovat za všechny ty lidi, jejichž životy jsou touto ničivou nemocí převráceny vzhůru nohama.“ řekl, mimo jiné, po oznámení Brianova úmrtí prozatimní ředitel nadace, Dr. David Jenkinson.


Sestava kapely byla stejná téměř tři desetiletí až do ledna 2008, kdy kapelu opustil zpěvák a kytarista Ali Campbell a později i klávesista Mickey Virtue a trumpetista a toaster Astro. Aliho na 13 let v kapele nahradil jeho nejstarší bratr Duncan Campbell, který letos v červnu kvůli špatnému zdravotnímu stavu po prodělané mrtvici ukončil svou hudební kariéru. Víceméně okamžitě jej nahradil zpěvák skupiny Kioko Matt Doyle, který s kapelou spolupracoval na jejich nejnovějším albu Bigga Baggariddim, které vyšlo 25. června 2021.

Kapela bude pokračovat dál ve složení Matt Doyle, Robin Campbell, Jimmy Brown, Earl Falconer, Norman Hassan, Laurence Parry, Tony Mullings a Martin Meredith.

REST IN POWER, BRIAN!!!

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button