NovinkyZahraniční

Zemřel ASTRO, dlouholetý člen UB40

Britský zpěvák perkusista a trumpetista, od roku 1979 člen legendárních UB40, Terence Wilson, známější pod uměleckým jménem Astro, zemřel ve věku 64 let.

Astro @ Live 8 in London’s Hyde Park in 2005

Astro, který působil více jak 30 let v nejznámější evropské reggae kapele, zemřel včera po krátké nemoci.

„Jsme naprosto zničení a naprosto zlomení,“ uvedl v prohlášení na Twitteru jeho kolega Ali Campbell. „Svět bez něj už nikdy nebude stejný.“

Astro opustil UB40 v roce 2013 a pokračoval ve vystupování v nové kapele s Ali Campbellem pod kontroverzním názvem UB40 featuring Ali Campbell and Astro. Letos odehráli několik koncertů a měli vyrazit na světové turné v roce 2022 – na 10. března 2022 je naplánován koncert v Praze.

Původní UB40 prorazili na počátku 80. let se svým jedinečným pojetím britského reggae a úspěch zaznamenali s hity jako Red Red Wine a Can’t Help Falling In Love.

Skupina pocházející z Birminghamu – pojmenovaná podle tehdejšího vládního formuláře pro týdenní podporu v nezaměstnanosti  ve výši 40 £ (unemployment benefit 40) – prodala více než 70 milionů desek a měla v britské top ten 3 hity číslo jedna.
UB40: Ali Campbell, Astro, Mickey Virtue, Jimmy Brown, Robin Campbell, Earl Falconer a Norman Hassan v roce 1988

Členové původní kapely UB40 na Twitteru uvedli: „RIP Astro. Dnes večer jsme dostali smutnou zprávu, že bývalý člen UB40, Terence Wilson, lépe známý jako Astro, zemřel po krátké nemoci. Upřímnou soustrast jeho rodině.“

Celkem UB40 nahráli 39 britských top 40 singlů a 28 top 40 alb, přičemž Astro zpíval hlavní vokály v hitu Rat In Mi Kitchen, který se v roce 1987 dostal na 12. místo.

https://youtu.be/XRXvfA6GV_o

 

Skupina také slavila úspěch po celém světě, včetně USA, kde se Red Red Wine dostalo na první místo, stejně jako další cover Can’t Help Falling in Love with You, který v roce 1993 strávil sedm týdnů na prvním místě.

Původní sestava spolu hrála tři desetiletí, než Ali Campbell v roce 2008 odešel.

V nedávném rozhovoru pro Guardian Astro hovořil o tom, že se kapela po svém založení v roce 1978 stala hlasem lidí z dělnické třídy, nespokojených s politickými a globálními problémy.

Zažil „stejně nesmyslné situace jako většina černochů na konci 70. let“, což je odkaz na zákon, který tehdy policii dovoloval zastavovat a prohledávat lidi, pokud se domnívali, že jednají podezřele – což bylo podle Astra každotýdenní rutinou.

„Zjistili jsme, že je těžší psát milostné písně než militantní texty, protože bylo mnohem jednodušší psát o věcech, kterých jste byli svědky nebo o kterých jste četli. Připadalo nám to přirozené,“ dodal.

Ali Campbell a Astro na Night of the Proms v Antwerpách

 


Letos v srpnu zemřel na rakovinu ve věku 62 let další zakládající člen UB40, saxofonista Brian Travers.

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.
Back to top button