Video

Akustika – Mizneme |OFFICIAL VIDEO|

Akustika pracuje na novém albu a zveřejnila singl Mizneme s animovaným videoklipem

Skupina Akustika má na česko-slovenské reggae scéně velice specifické postavení. Nástrojové obsazení s lesním rohem, propracované aranže a křehký zvuk, který přímo naplňuje název kapely, buskingové výjezdy po Slovensku i do zahraničí, to jsou jejich hlavní poznávací znaky. Vzhledem k tomu, že jejich základnou je východoslovenský Prešov, máme v Česku velmi omezenou možnost je vídávat na živo, a tak pro mnohé (nejen pražáky 😉 ) z nás je nejbližším kontaktním místem bratislavský festival Uprising. Ti šťastnější se mohou zúčastnit třeba i takřka utajených letních koncertů na jihu Moravy v Přibicích viz Michalův report Akustika ★ Street tour 2O2O ★ AquaClubBar, Přibice – 1. 8. 2020 a hlavně je můžeme sledovat na internetu: YoutubeFacebook.

Novinka „Mizneme“ je dalším slovenským reggae hitem roku 2022. Cvičené ucho poučeného posluchače napadne samozřejmě inspirace jamajským roots reggae 80. a 90. let. Někdo možná přidá i podobnost s polskou produkcí a v refrénu je cítit, v tom nejlepším slova smyslu, odkaz na Karola Duchoňa…. Nakonec, poslechněte si ji sami.

 

Kolem kapely Akustika bylo nějaký čas ticho, ale s blížícím se středečním slavnostním koncertem kapely v prešovském hudebním klubu Stromoradie, se hudebníci připomínají svým fanouškům i zveřejněním videoklipu k písničce Mizneme. Akustika tráví poslední týdny ve zkušebně, kde pracuje na nových písničkách, které se objeví na připravovaném albu.

Jeho vydání plánují na příští rok. Zároveň s tím skupina připravila nový koncertní program. Obsahuje šest nových písní, které budou tvořit základní kostru středečního koncertního set listu.

„Písnička Mizneme má jasný ekologický odkaz. Mizí stromy a ztrácíme stále více přírody, která nám to už vrací. I při tvorbě klipu jsme se snažili držet ekologické téma. Proto jsme v něm využili kartony, které symbolizují stromy a po natáčení jsme je odnesli do sběru a doufáme, že budou recyklovány a vrátí se do oběhu,” říká lídr kapely Pavol Kovaľ.

Hlavním tématem klipu je padající list, který symbolizuje mizení stromů a starého světa, na jaký jsme byli zvyklí. „Diváka tento list provází celým videoklipem, od jeho spadnutí z větve na stromě v lese, přes mýtiny, na kterých se skladuje dřevo, až po místa s nadměrnou produkcí a následným vyhazováním různých produktů konzumní společností,“ dodává zpěvák.

Videoklip k novince vytvořil student animované tvorby Matúš Zajac, který je zároveň fanouškem kapely. Video vzniklo použitím stop-motion techniky, některé části byly upraveny a dodatečně animovány digitálně.

Text skladby Mizneme napsala Mariana Bódy a zajímavostí je, že se objevila na nedávném sólovém albu skupiny Kopa zpěváka kapely Pavla Kovaľa.

Nové skladby živě již tuto středu

Akustika se v posledních týdnech intenzivně setkává ve zkušebně a pracuje na písničkách, které měla rozpracovány ještě před pandemií koronaviru, která zabrzdila její fungování.

„Teď děláme na těchto starších skladbách a zároveň vznikají i nové, které budou součástí nového alba, to chceme vydat v roce 2023. Těší nás, že jsme s kapelou překonali dva roky stagnace a tyto nové písničky jsou pro nás novým větrem do plachet,“ reflektuje Pavol Kovaľ.

Během léta Akustika odehrála několik koncertů a nejblíže se představí tuto středu 16. listopadu v prešovském hudebním klubu Stromoradie převážně domácímu publiku. „Určitě odehrajeme šest nových písní. Některé mají pouze pracovní názvy. Náš basák Durky složil skvělou skladbu Man man man na text našeho hornisty Jakuba Slavíka, Stano Rusyn přinesl anglickou Give me your love, Imo Bartošík nám poslal text k písni Na Míle, která má balkánský ráz a je to velmi zábavná skladba,” zve hudebník na vystoupení.

Akustika plánuje více koncertů po slovenských klubech začátkem příštího roku. Potvrzeno má také vystoupení na Dobrém Festivalu a dalších letních akcích.

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.
Back to top button