Pozvánka

Nefestík je zpět

Po vynucené roční pauze se v Nepomuku na jižním Plzeňsku opět uskuteční multižánrový festival Nefestík [1]. Na dvou scénách se představí přes dvacet vystupujících z oblasti hudby, divadla, slampoetry i autorské poezie. Festival má široké žánrové rozpětí na poli alternativní kultury. Tak jako každý rok i letos se soustředí na nové zajímavé objevy či interprety, kteří v Nepomuku zatím nevystoupili. Nefestík je benefiční a jeho výtěžek letos poputuje na podporu samotných vystupujících. Vstupné je dobrovolné.

Ve dnech 18. a 19. června se v malebném poutním městečku Nepomuku přímo v areálu historické Zelenohorské pošty, kde sídlí mimo jiné i Museum veteránů [2], uskuteční již po jedenácté tradičně netradiční přehlídka nezávislé tvorby Nefestík. Jedná se o nejpestřejší kulturní událost, které se v tomto městě odehrává. 

Oproti předchozím ročníkům se na formátu akce podepíše aktuální epidemická situace. Festival proběhne pouze v pátek a v sobotu. Taktéž počet scén bude omezen na dvě, a to venkovní živou stage, kde vystoupí především hudební projekty spolu s několika divadelními uskupeními, a takzvanou Stable stage, která je umístěna v prostorách historických poštovních stájí. Dramaturgie této scény je oproti předchozím ročníkům výrazně pestřejší a návštěvníci zde budou mít možnost vidět a slyšet komorní hudební vystoupení, divadelní improvizace, dětská divadelní představení, slampoetry či čtení autorské poezie. S ohledem na vládní opatření je více než pravděpodobné, že se neuskuteční DJské afterparty, jak bývalo dobrým zvykem. Vlastní program festivalu bude naopak doplněn například o sochařskou expozicí přímo v budově Zelenohorské pošty (Monika Hniková a Radek Mužík: zemitou), její vernisáž celý festival zahájí.

Hlavním mottem Nefestíku je objevování nových jmen a mladých talentů, dramaturgie festivalu se snaží představovat publiku zajímavé novinky na nezávislé kulturní scéně, a to nejen z českého jihozápadu. Pokud se v programu zjeví nějaký časem prověřený projekt, jde opět, až na pár stálic, o novinku alespoň v rámci festivalu samotného. 

V letošním roce proběhne festival ve formátu, kdy se program na jednotlivých scénách nebude překrývat, ale bude plynule navazovat. Návštěvníci tak budou mít možnost navštívit kompletní nabídku. 

Produkci na hlavní scéně zahájí duo The Most Naked Men, které je živoucím důkazem, jak skvěle může fungovat spojení alternativního rocku, folku, rapu s art-popem. Následuje Improwoo, improvizace v podání Jitky Osičky za doprovodu didgeridoo mága Ondřeje Glogara. Na hlavní scéně poté vystoupí plzeňská punk-rocková kapela Velký Voči a večer uzavře Yedhaki:Nautika, uskupení vzniklé spojením pouličních umělců Ondřeje Glogara a perkusionisty a hráče na handpan Juraje Hellebrandta. Návštěvníky čeká neuvěřitelně energická atmosféra, která přímo vybízí k extatickému tanci. Stable stage v pátek uzavře Barbora Polyxena Nowak se svým netradičním improvizačním vystoupením na piano. Sobotní program nabídne opět žánrově velice pestrý program. Ústav úžasu potěší dětské návštěvníky rozverným divadelním představením Cirkus Prdítko, divákům dospělým poté rozvibruje bránice v Nepomuku zbožňovaná Divadelní jednota Brázda se svým pásmem absurdních skečů. Z hudebníků vystoupí folkoví BJB, písničkářka Eliška Sýkorová, žánrově těžko zařaditelné, ale o to lepší dívčí trio viah s jejich fúzí živě hrané elektroniky a krásných vokálů, reggae uskupení Rising Spirit, které přenese návštěvníky do slunného Karibiku, aby je následně psychedeličtí Marcel Gidote’s Holy Crab vzali na cestu do jejich nitra i do jiných vesmírných dimenzí. Na své si přijdou i hip-hopoví fanoušci, na něž čekají přeštičtí De Curz, ale také příznivci tvrdších kytarových riffů, které v kotli přivítá skvělá českobudějovická folk punková partička Pirates of the Pub. Hudební produkci na hlavní scéně doplní divadlo v podání proslulých a kritikou oceňovaných Teatr Novogo Fronta s jejich novým představením H.I.T. Na několikaletou tradici naváže slampoetry exhibition tentokrát v sestavě Dr. Filipitch, Pangumpán Michal Kubala. Pořadatelé pro návštěvníky připravují ještě dvě hudební překvapení. [3] Nebude chybět ani projekce dokumentárních filmů z festivalu Jeden svět a dalších autorských snímků.

Jak bývá dobrým zvykem, i letos budou na Nefestíku podávány rozmanité veganské pokrmy, ale nebude chybět ani buřtotéka u ohniště. Milovníci kvalitních chmelových nápojů jistě ocení, že na čepu potečou piva z regionálních řemeslných pivovarů.

Nefestík se koná s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Plzeňského kraje a města Nepomuku.

Vstupné bude, jako tradičně dobrovolné. Akce je opět benefiční a výtěžek letos poputuje na podporu samotných vystupujících, jejichž fungování bylo pandemií silně zasaženo. Konečně akci pořádá z.s. Nepal [4].

Je ještě třeba upozornit, že finální podoba festivalu bude upravena dle v té době platných vládních protiepidemických opatření. Ta bohužel teď můžeme jen odhadovat. Omezený počet účastníků nás příliš netrápí, protože Nefestík, byl vždy komorní, s návštěvností kolem 500 osob.  A areál stejně víc jak 700 lidí nepojme. Počítáme dále například předběžně s tím, že bude moci být produkce jen pro sedící diváky – bude tedy zajištěn dostatečný počet míst k sezení. Dále s omezenou provozní dobou prodeje nápojů a jídel – a konečně vlastně s čímkoliv. Naším cílem je, aby akce v pořádku a pohodě proběhla.


Line Up 2021
PÁTEK:
Galeri3

17:00 Monika Hniková a Radek Mužík: zemitou (vernisáž výstavy plastik)

Main stage

18:00 The Most Naked Men (art-pop)
20:00 Velký Voči (punk rock)
21:40 Yedhaki:Nautika (organic psychedelic tribal trance)

Stable stage

19:00 Impro Woo – Jitka Osička + Ondřej Glogar (improvizace s hudebním doprovodem)
20:50 Barbora Polyxena Nowak: Zenová zahrada – meditace za hranicemi piána (improvizace na piano)

SOBOTA:
Main stage

10:00 Bombash & Sanpriya (chillout a tradiční dopolední jóga)
11:40 Shahinez (oriental dance)
12:00 Divadelní jednota Brázda (divadelní skeče)
13:00 Jahtec Jammin‘ Job (reggae)
15:00 Teatr Novogo Fronta: H.I.T. (divadelní představení)
16:30 viah (electronic/alternative/pop)
18:00 Rising Spirits (reggae)
19:30 Marcel Gidote’s Holy Crab (psychedelic rock)
21:00 Pirates of the Pubs (celtic punk)

Stable stage

9:00 (filmy)
11:00 Ústav úžasu: Cirkus Prdítko (dětské představení)
12:30 Barbora Polyxena Nowak: Laktační poezie (autorská poezie)
14:00 BJB (folk)
15:45 Eliška Sýkorová (poetická písničkářka)
17:15 Improshow KŘÍK (improvizační představení)
18:45 Slampoetry exhibition – Dr. Filipitch, Pangumpán, Michal Kubala
20:15 De Curz (hip-hop)


fb událost: https://www.facebook.com/events/826464971204557Poznámky:

  1. Nefestík volně navazuje na již legendární Nepal Fest (2003-2007), koncept je ovšem ještě více posunut ve prospěch nových hudebních objevů, celá akce je komornější a také každoročně benefiční… 

  2. Více na http://zelenohorskaposta.cz 
  3. Kompletní program na http://nefestik.cz
  4. Název občanského sdružení vznikl podle slangového označení Nepomuku anebo jako zkratka slov NEPomucká ALternativa nebo možná NEPomučtí ALkoholici, kdo ví? Z.s. Nepal je každopádně neziskový spolek, který má za cíl podporu a prezentaci alternativní a nekomerční umělecké tvorby a rozvoj kulturního dění a společenského života v Nepomuku a okolí.

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button